Tris dienas vyko Vilniaus sporto festivalis kuriame pristatėme Lietuvos etnosporto komiteto veikla.

Žiūrovai galėjo stebėti Lietuvos ristynių čempionatą, lazdos traukynių ir šaudymą iš lankų turnyrus. Ristynių čempionate dalyvavo vaikai, moteris, vyrai ir veteranai. Čempionato apdovanojimo metu dalyvavo garbes svečias, žinomas muzikos atlikėjas, Konstantinas Kiveris.

Lazdos traukynes, šaudymas iš lanko buvo organizuotos tarp vaikų, jaunimo ir suaugusių. Laimėtojai buvo apdovanoti puikiais prizais.

Šį kartą festivalio lankytojai galėjo išbandyti etnopramogas. Vaikščiojimas ant kojūku, pamėginti pralįsti po lanku, žvejoti medines žuvis ir daug kitų įvairių etnopramogų, kurias lankytojams pristatė etnospramogų organizatorius Jonas Kavaliauskas.

Kitais metais planuojame ketvirtą kartą dalyvauti Vilniaus sporto festivalyje ir bandysime dar įdomiau pateikti ir pristatyti etnosportą su etnopramogomis mūsų visuomenei.

Etnosporto vaikų ir jaunimo vasaros stovyklose.

Šią vasarą Lietuvos etnosporto komiteto (LEK) prezidentas karta į savaitę aplankydavo vaikų ir jaunimo vasaros stovyklas, kur buvo organizuojamos edukacijos su žaidynėmis. Iš viso buvo aplankytos septynios vaikų ir jaunimo stovyklos.

Penkios stovyklos pamainos Kaltanėnuose, kur apie 260 vaikų sužinojo apie Lietuvos etnosportą. Išmoko žaisti muštuką, kylą, lazdos traukynes ir išstūmimą iš rato. Vaikai buvo padalinti į šešias komandas ir tarpusavyje rungtyniavo. Buvo svečiai iš Ukrainos, vaikai iš vietoves kur vyksta kariniai veiksmai. Jiems stovyklą finansavo Lietuvos verslininkai.

Taip pat aplankėme jaunimo stovyklą Zarasuose. Nemokama vasaros stovykla organizavo Jaunimas Gali/Youth Can. 30 jaunuolių iš skirtingų Lietuvos kampelių. Jie išmoko žaisti muštuką ir kylą. Jaunimas pasidalino į tris komandas ir tarpusavi rungtyniavo. Nemokamą stovyklą finansavo Lietuvos verslininkai.

Ir dar viena vaikų ir jaunimo stovyklą aplankėme Lazdijuose. Apie 30 vaikų ir jaunimo išmoko žaisti kylą ir lazdos traukynes. Pasidalino į tris komandas ir tarpusavyje rungtyniavo.

Buvo labai smagu pasakoti apie etnosportą ir dar smagiau buvo stebėti su kokiu noru žaidžia vaikai ir jaunimas. Jie sužinojo sau naujus senus žaidymus. Mūsų organizacija ir toliau puoselės Lietuvos etnosportą įvairiose formatuose ir dalyvausime kitose vaikų ir jaunimo vasaros stovyklose.

 

Etnosporto reglamentavimas ir plėtra aptarti tarpinstituciniame susitikime.

Balandžio 1 d. įvyko LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM), Etninės kultūros globos tarybos (EKGT), Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK), Lietuvos etnosporto komiteto (LEK) ir Lietuvos imtynių fedaracijos (LIF) atstovų susitikimas.  Dalyvavo:  ŠMSM viceministras Linas Obcarskas, ŠMSM Sporto grupės vadovas Rolandas Zuoza ir patarėja Ilona Šimkūnaitė, EKGT pirmininkė Dalia Urbanavičienė,  LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, Lietuvos imtynių federacijos prezidentas Giedrius Dambrauskas, LEK prezidentas Stanislav Bajurin ir LEK valdybos nariai Tomas Gervė (LRF prezidentas), Rimantas Diržius (LRSF prezidentas), Jevgenij Belov, Vilius Marma.

Susitikimo tikslas – aptarti etnosporto reglamentavimo ir plėtros galimybes.

Aptartas EKGT ir LEK pateiktas siūlymas reglamentuoti  etnosportą ir jo apsaugos priemones Lietuvos Respublikos sporto įstatyme. ŠMSM atstovų nuomone, Sporto įstatyme, kuris apibrėžia visą Lietuvos sporto sistemą, etnosportas turėtų būti apibrėžtas glaustai – pavyzdžiui, pateikiant jo apibrėžimą ir nuorodą kitą teisės aktą.  Etnosporto, kuris yra itin svarbi tautinės ir nacionalinės tapatybės formavimo priemonė, srities klausimai ir problemos galėtų būti išsamiau reglamentuoti  atskirame teisės akte.

Nutarta iš teisinės pusės išsiaiškinti, kokia forma ir kiek plačiai etnosportas galėtų būti įtrauktas į Sporto įstatymą. Taip pat nutarta surinkti informaciją, kaip etnosportas yra reglamentuojamas kitose Europos valstybėse. Dar vienas nutarimas – siekti, kad etnosporto šakos ir žaidimai atsirastų bendrojo ugdymo programose.

Tris dienas vyko Vilniaus sporto festivalis kuriame pristatėme Lietuvos etnosporto komiteto veikla.

Žiūrovai galėjo stebetį Lietuvos ristynių čempionatą ir šaudymą iš lankų turnyrą.

Vaikai su dideliu entuziazmu išbandė etnografinius žaidimus: KYLĄ, RIPKĄ, LAZDOS TRAUKYNES, IŠSTŪMIMĄ IŠ RATO, ŠAUDYMĄ IŠ LANKO bei RISTYNES.

Buvo didelis susidomėjimas senaisiais tradiciniais žaidimais.

Lankytojų akys sužybėdavo išgirstant, kad organizacijos tikslas – įtrauktį etnosportą į mokyklos fizinio aktyvumo pamokas. 100% visuomenės palaikymas!

Etnosporto rėmėjai:
Stanislav Bajurin
UAB “DLG”
Rimantas Diržius
Jevgenij Belov
Oksana Bajurina
Elmyra Baljanaitė-Stanevičienė
Draugai: Svlinės, MB